Antika Tablo Alan Yerler

İstanbul Antika Eşya Alan Yerler
24 Mayıs 2018
el dokuma eski halı
Eski Antika Halı Alan Yerler
4 Haziran 2018
Hepsini Göster ↓

51

Günümüzde duvar aksesuarları için birçok alternatif olsa dahi tablolar popülerliğini hiçbir zaman kaybetmemiştir. Yağlı boya ve kara kalem başta olmak üzere birçok farklı boya ve teknikle tablolar yapılmaktadır. Nostaljiyi seven kişiler için antika tablolar çok değerlidir. Tablolar şıklıkları ve resmin içerisinde anlamlarıyla hayranlık uyandırırlar.

Antika tablo fiyatları belirlenirken birçok unsura dikkat edilir. Bunlardan birisi tablonun hangi döneme ait olduğudur. Yıllar ve dönemler antika mobilyalarda olduğu gibi antika tablolarda oldukça önemlidir. Bir diğer önemli unsur ise tabloların iyi korunmuş olmasıdır. Antika eşyalar hava koşulları ve oluşabilecek hasar durumları dikkate alınarak korunmalıdır. Elinizdeki antika tabloyu satmak istiyorsanız üzerinde hiçbir oynama yapmamanız gereklidir. Özellikle tarihi eser tablolar da yapacağınız ufak bir oynama tablonun değerini düşürecek ve alıcısını azaltacaktır. Elinizde bulunan tablonun antika olup olmadığına karar veremiyorsanız. Antika tablo nasıl anlaşılır gelin hep birlikte öğrenelim.

antika tablo alan yer

ANTİKA TABLONUN DEĞERİ NASIL BELİRLENİR?

Elinizde bir tablo var ama nasıl satacağınızı bilmiyorsanız dikkat etmeniz gereken bazı önemli noktalar vardır. Öncelikle elinizdeki tabloyu yapan sanatçının adı, soyadı veya imzası olmalıdır. Bu detay tablonuzun değerini arttıracaktır. Tablonun değeri aynı zamanda tablonun el emeği ile yapılmış olması ile de artacaktır. Günümüzde baskı yoluyla birçok tablo taklit edilmektedir.

Tablonun değerini belirleyen bir diğer nokta ise yapıldığı dönemi yansıtmasıdır. Tabloyu yapan sanatçının yoğunlaştığı konularda ve türde yapılmış bir tablo olması değerinde değişikliklere neden olur. Örneğin doğa resminde çok başarılı bir sanatçının deneme amaçlı yaptığı portreler doğa resimleri kadar değerli sayılmayabilir.

Son olarak ise sanatçının ne kadar tanınmış olduğu da tablonun değerini belirleyen kıstaslardan bir diğeridir. Eğer tüm bunları ayırt edemiyor iseniz bir uzmandan yardım almak en iyisidir.

İstanbul antika tablo alan yerler

ANTİKA TABLO NASIL ANLAŞILIR?

Tablolar artık çok rahatlıkla taklit edilmektedir. Çoğu koleksiyoner tecrübesine rağmen bir tabloyu sahtesinden ayırt edemeyebilir. O yüzden en doğru adım bir eksperden yardım almaktır. Eksper tabloyu mutlaka çıplak gözle görmelidir. O yüzden internette resim ya da video yoluyla ekspertiz yaptırmak doğru değildir. Eksper tabloyu kontrol ederken;

1- Çıplak gözle tablonun sanatçısının imzasına bakar. İmza, kompozisyon ve seçilen boya sanatçının diğer eserleriyle tutarlılık göstermelidir.

2-Genellikle en sık tercih edilen yöntem tablonun mor ışıkta incelenmesidir. Çıplak gözlerle görülmeyen birçok detay bu şekilde kendini ele verecektir.

3- En önemli adım ise malzemelerdir. Malzemelerin incelenmesi ile malzemenin yapısı sanatçıyı ele verir. Eksperler çoğunlukla hangi sanatçının hangi malzemeleri tercih ettiğini bilmektedir. Tuvalde kullanılmış olan ip ve kumaş gibi detaylarda tablonun dönemi hakkında bilgi verir. Böylece tablonun gerçek mi yoksa sahte mi olduğu anlaşılır. Biz Antik Pasaj olarak İstanbul içerisindeki her bölgeye ücretsiz eksper hizmeti vermekteyiz. Elinizdeki tablonun gerçek mi yoksa sahte mi olduğundan emin olamamanız gayet normaldir. Böyle bir durumda bizimle iletişime geçerek ücretsiz eksper hizmetimizden faydalanabilirsiniz.

antika tablo alan yerler istanbul

YAĞLI BOYA TABLO SATMAK İSTİYORUM

Elinizde bir tablo var ve nasıl satacağınızı bilmiyorsanız internetten tablo satmak mantıklı bir adımdır.  Fakat antika tabloyla ilgilenenler özel ve küçük bir çevredir. Bu yüzden antika tabloyu doğru müşterilerle buluşturup satışı gerçekleştirmek her zaman kolay olmayacaktır. Tablonuzu doğru kişilere ulaştırmak önemli bir adımdır. Çünkü antika koleksiyoncuları bazı özel detaylara dikkat ederler. İstedikleri özellikteki tablolar ya da eşyalar için belli çevredeki antikacıları bilgilendirirler. Elinizde ki tabloyu satmak için doğru bir çevreye sahip değilseniz antika tablonuzu satmak yıllarınızı bile alabilir. Antik Pasaj’ la iletişime geçmeniz halinde tablonun bulunduğu yere ücretsiz ekspertiz hizmeti sağlayabiliriz.

1 Comment

  1. Damla dedi ki:

    Elimde eski bir tablo var

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir