Caddebostan Antika Eşya Alan Yerler

Bostancı Antika Eşya Alan Yerler
Bostancı Antika Eşya Alan Yerler
23 Ekim 2018
Caferağa Antika Eşya Alan Yerler
Caferağa Antika Eşya Alan Yerler
30 Ekim 2018
Hepsini Göster ↓
Caddebostan Antika Eşya Alan Yerler

Caddebostan, İstanbul’un Kadıköy ilçesine bağlı, antika eşyalara ev sahipliği eden bir semttir. Erenköy ve Çiftehavuzlar semtleri arasında yer alır. Bu da coğrafi önemini bir kez daha gözler önüne serer. Osmanlı zamanlarında tüm semt ağaçlar ve ormanla kaplı haldeydi. 18yy da suçluların uğrak mekânı olarak anılmaktaydı. Bu durumun önüne geçilmesi için devriyeler oldukça sıkı tutulmaktaydı. Tüm önlemlere karşın, Bostancı önüne geçilemeyen bir suçlu mekânı haline gelmiştir. Bu semt yalnızca suçlulara ev sahipliği eden geçmişiyle bilinmemektedir. Geç yerleşim yapılmasına karşın çok daha eski tarihlerde yaşayan toplulukların izlerine hala rastlanılmaktadır.

Caddebostan antika açısından zengin bir semt olarak bilinmektedir. Geçmişten günümüze minimum hasarla gelmiş birden çok eserin buradan çıktığı görülür. Tarihi ve kültürel mirasları günümüze taşıyan bu semt önemli bir yere sahiptir. Antika eşya alan yerler oldukça fazla olup, rağbet gün geçtikçe artmaktadır. Bugün olduğumuz uygarlığı oluşturan, atalarımızın yaşayış biçimini gün yüzüne çıkaran antika eşya alım satım pazarı her geçen gün artmaktadır.

Caddebostan semti Osmanlı döneminde ‘Cadı Bostanı’ ismi ile anılmaktaydı. İsmini o dönem suçluları önlemek için sürekli devriye gezen bostancı devriyelerinden almıştı. Sonra zaman içerisinde burada yerleşime başlanmasıyla birlikte ‘Caddebostanı’ adını almıştır. Söyleniş kolaylığından ötürü günümüzdeki halini, yani Caddebostan ismini kazanmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir