Caferağa Antika Eşya Alan Yerler

Caddebostan Antika Eşya Alan Yerler
Caddebostan Antika Eşya Alan Yerler
23 Ekim 2018
Eğitim Antika Eşya Alan Yerler
Eğitim Antika Eşya Alan Yerler
30 Ekim 2018
Hepsini Göster ↓
Caferağa Antika Eşya Alan Yerler

Kadıköy’e 5 km uzaklıkta olan bu minik semte yoğun bir yerleşim talebi bulunmaktadır. Kadıköy’ün kalabalığından kaçmak, bir o kadar da yakın olmak isteyen birçok aile bu semti tercih etmektedir. Caferağa, İstanbul’un en nadide yerleşim yerlerinden birisi oluşuyla da bilinmektedir. Kalabalık nüfusuna karşın insanı boğmayan, tarihi hissedip huzurla dolmasına izin veren ender yerlerden biridir. Antika eşya alan yerler Caferağa’nın önemli bir kısmını oluşturmaktadır. Asırlar önceden günümüze bozulmadan ve özgünlüğünü yitirmeden gelmiş eşyalara oldukça sık rastlanılır.

Bu yerin tarihi mekânları ve müzeleri hatrı sayılır miktardadır. Turistler ve yerel halk tarafından en ilgi gören yeriyse Caferağa Medresesi idir. 1599 yılında yapıldığı bilinen bu yer Mimar Sinan’ın üstün zekâsını bir kez daha gözler önüne serer. 4 asırdan beri yapılan çeşitli restorasyonlara karşı hala ilk günkü ihtişamını korumaktadır. Tarihi günümüzle harmanlayarak bizlere sunan müthiş eserlerde Caferağa’da görülebilir.

Geçmişin korunup saklanması kültürel mirasımızı kaybetmememiz için en önemli faktörlerdendir. Atalarımızla bağ kurmak, dönemin sanat anlayışı, yaşama biçimi gibi durumları kavrayabilmemiz için antika eşyalardan yardım almaktayız. Caferağa antika eşya alan yerler insanlara bir köprü görevi görerek, kişileri tarihle buluşturmaktadır. Ayasofya gibi kültürel bir miras olduğu reddedilemez eserlerinde birkaç km uzağında olduğu bu semt sayılı yerler arasındadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir