Eski Antika Halı Alan Yerler

Antika Tablo Alan Yerler
28 Mayıs 2018
Gümüş Görünümlü Antika Gramafon
Antika Müzik Aletleri Alan Yerler
21 Haziran 2018
Hepsini Göster ↓
el dokuma eski halı

Antika halılar hem yerli turistlerin hem de yabancı turistlerin oldukça meraklı oldukları bir antika eşyadır. Isparta, Nevşehir gibi illerde eskiden kadınların dokudukları bu halılar aileler için ciddi geçim kaynağıydılar. Bu yüzden ülkemizde de oldukça fazla sayıda bulunurlar. Birçok insanın evinde kıymetli bir dokuma halısı mevcuttur. Ülkemizde bir zamanlar birçok bölgenin geçim kaynağı olan halılar hala popülerliğini koruyorlar. Eğer evinizde bir köşede bulunan antika halı ve kilimlerinizi ne yapacağınızı bilmiyorsanız. Aklınızda antika kilim satmak istiyorum, eski halı satmak istiyorum gibi cümleler beliriyor ise yazımızı okumaya devam edin.

 

istanbul eski halı alan yerler

ANTİKA HALI NERDE SATILIR?

İkinci el halı alan yerler İzmir ve İstanbul gibi büyük şehirlerde oldukça fazladır. Yine eski halı alan yerler Antalya gibi büyük ilçelere sahip şehirlerde de mevcuttur. Antika halı alıcıları Ankara gibi Anadoluya yakın yerler de bulunur. Ama daha fazla insana ulaşmak için en uygun il nüfus yoğunluğu nedeniyle İstanbul’dur. Antika halı alıcıları halınızı gördükten sonra halı eksperlerinin belirlediği fiyata sizden satın alırlar.

Antika halınızı satmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Uzun yıllardır sahip olduğumuz tecrübe ile hem antika alımında hem de antika satımında özenli bir işleyişle çalışıyoruz. Antika halılar eskiden de günümüz de değeri oldukça yüksek eşyalardır. Eski halı fiyatları modeli ve yaşına göre oldukça yüksek fiyatlara satılabilmektedir. Özellikle eski el dokuma halı fiyatları işçiliği sebebiyle fiyat olarak yüksek bir değere sahiptirler. Tümüyle el işçiliğine sahip olmaları halıları özel ve değerli kılar. Fakat gelişen teknoloji ile makineler antika halıların benzerlerini yapabilmektedir. Bu makinelerin varlığı bir zamanların popüler işi olan halı dokumacılığına da zarar vermiştir. El dokuma halılar değerini bu nedenle kaybetse bile bazı antika meraklıları bu tip halılara çok değer verirler. Ama burada önemli olan halının gerçek el dokuması ve antika olmasıdır. Aslı gibi yapılan birçok makine işi halı mevcuttur. Bu da kişiler de halının kalitesi nasıl anlaşılır sorusu oluşturmaktadır. Eğer elinizdeki halının değerinden emin değilseniz. Bizler sizin için ücretsiz eksper hizmeti sunuyoruz. İstanbul içinde yaşayan müşterilerimize ücretsiz gönderdiğimiz halı eksperlerimizle halının değerini belirliyoruz. Eğer isterseniz antika halınızın değerini belirledikten sonra gerçek değeri ile sizden nakit olarak satın alıyoruz.

İstanbul antika halı alan yerler

EL DOKUMA HALI NASIL ANLAŞILIR?

Yazımızda da bahsettiğimiz gibi bir antika halının değerli olması için halının el dokuması olması gerekmektedir. El dokumasıyla yapılan bir halının eşine az rastlanır. Bu da halının değerini arttırır. Eskiden oldukça fazla insanın ekmek yediği halı dokuma işi hiçte kolay bir iş değildi. Halı dokumak için ciddi emek ve zaman gerekliydi. Tahtalara sıra sıra çivi çakılarak yapılan halı dokuma tahtalarında çiviler arasına sağlam ipler gerilirdi. Böylece halı dokuma tahtaları tamamlanmış olurdu. Kadınlar halıyı dokudukları ipleri tek tek halı dokuma tahtasından geçirerek model çıkarmaya çalışırlardı. Bu işi kadınların yapma sebebi ise ipleri geçirmiş olduğumuz halı dokuma tahtasını kullanmak için ince ve narin parmaklara sahip olmak gerektiğiydi. Bir halının dokunması günler hatta aylar sürebilirdi. Bu yüzden antika el dokuması halılar büyük kıymet taşımaktadır. El dokuma halıyı tecrübeli ve meraklı kişiler hariç çok az insan orjinalinden ayırt edebilir. Bu yüzden antika halı eksperlerinin halıyı incelemesi büyük önem taşır. Halının yaşı, boyası, kullanılan ip ve dokusu halının el ile dokunup dokunmadığı değerini belirlemektedir.

antika halı alan yerler 2018 istanbul

NEDEN ANTİK PASAJ?

Bazı antika dükkanları sadece antika halı satın alabilir. Bazıları ise sadece hereke halı alanlar olarak ayrılmıştır. Aynı şekilde duvar halısı satın alan yerler de vardır. En çok rastlanan model duvar halısı kahveci güzelidir. Eski zaman tabloları gibi kullanılan bu duvar halıları modelleri sebebiyle oldukça hayranlık uyandırıcıdır. Antikacılar zor bulunan değerli halılar için özel bir portföy belirledikleri için elinizde bulunan her ürünü satın almayabilirler. Biz Antik Pasaj olarak halı, kilim, hereke ve antika heybeleriniz için ekspertiz hizmeti sunup nakit olarak satın almaktayız. Satın almış olduğumuz eşyalar için oluşturduğumuz antika halı kataloğu birçok model ve çeşitliliğe sahiptir. El dokuması halı fiyatları modeline göre farklılık göstermektedir. Kafkas halı modelleri ve Isparta halı modelleri oldukça ilgi görmektedir. Isparta halıları birçok kişide bulunmaktadır. Eğer sizin elinizde mevcut ama antika olup olmadığını bilmiyorsanız. Isparta halıları hakkında daha detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir