Osmanlı Dönemi Objeleri

1900'lerin başı ampir dönem ekserli Bronze avizeler
Antika Eşya Nasıl Satılır
23 Haziran 2018
osmanlı dönemi antikalar
Osmanlı Antika Eşyalar
30 Haziran 2018
Hepsini Göster ↓
Osmanlı Dönemine Ait Objeler Resimli

Antika objeler denilince her medeniyetin ve medeniyetler devamının türevleri her imparatorluk, beylik, krallık, ülkelerin kendisiyle ilgili günlük kullanım ve aksesuar olarak tasarlanmış objeleri uzun uzun incelememiz gerekir. Osmanlı dönemi obje kavramında da bu ayrıntılı antika kategorisi oluşturmamız için ya da antika objelerimiz hangileri diye merak edilen durumlarda gerçekten ansiklopedilerin hatta ciltler halinde kitapların yazılabileceğini hatırlatmak isterim. Koleksiyonluk değer taşıyan ve günümüze kadar varlığını sürdüren, ya da zaman içerisinde yok olmuş onlarca değerli Osmanlı objesine değinmemiz lazım bazen mutfak eşyaları, bazen askeri malzemeler, bazen de tarımla ilgili, eğitim ve okul araç gereçleri antika obje olarak karşımıza çıkıyor, önce Osmanlı ordusunda kullanılan kılıçlardan başlayalım Osmanlı ordusunda süvari, denizci, kara birliklerinde kullanılan çelik ve bronzdan mamul kılıçlar önemli yer tutar tören ve merasim kılıçları, gümüş ve altın kakmalı Osmanlıca yazılı, kıymetli taşlarla süslenmiş altın kaplama kılıçlara rastlarız padişah, sadrazam, üst düzey paşaların askeri eşyaları genelde nadir karşımıza çıkar birçoğu ya yok olmuş yurt dışına çıkarılmış ya da bazı özel müzelerde muhafaza edilmektedir son dönem Osmanlı kılıçları Allah bizimle yazılı topçu kılıçları olarak biliriz piyade kılıçları iç kısmında yazıları olan altın sırma püsküllü kını pirinç den mamuldür, askeri meçlerde Osmanlı zamanında orduda kullanılmıştır, subay meçleri genellikle 30cm boyundadır, askeri malzemeler denilince kalkanlar, miğferler, subay tabancaları, Osmanlı topuzlar, yatağanlar, kale tüfekleri, küçük seyyar toplar, vs. epey kalabalık bir envantere sahiptir. Birde Osmanlı nişan ve madalyonlar koleksiyon değeri taşıyan objeler arasındadır.

Osmanlının son dönemlerinde tevcih, liyakat, ve hizmet adı altında verilen nişanları vardır bu nişanların en meşhurları mecidi, imtiyaz, Osmani şanlarıdır, mecidi nişanları 1852’de yaptırılıp görev ve hizmet değerine göre dağıtıldı 1. 2. 3.4. ve 5. derece olarak yaptırılan nişanlar arasında kendi içinde farklı sayıları vardır 500,1000,1500, 6000 adet gibi ve nadir olarak murassa nişanları dağıtıldı bu nişanlar kıymetli taşlarla süslü yüksek rütbeli paşalara ve devlet adamlarına verilen nişanlardır. Sultan Abdülmecid’den sonra devam eden bu gelenek son padişah Sultan Vahdettin kadar sürdürürdü. Bunun yanında gümüş ve altın, bronz madalyonlar Osmanlı Devleti’nin yoğun savaş yıllarında askerlere dağıtılan madalyonlarla zenginlik yaşamıştır, bu nişanlar madalyonlar el çekme beratlarla tescillenmiş ve kayıt altına tutulmuştur, nişan ve madalyonlar genellikle kadife kutularda, atlas keselerde sunulmuştur günümüzde altın yaldızlı kutulu nişanlar çok nadir olarak karşımıza çıkıyor. Koleksiyonluk madalyon ve objeler Osmanlı’nın ne kadar keyifle sanata verdiği önemi görmemizi sağlıyor, gümüş işçiliği madalyon ve nişanda hem kutusunda hem kendinde sanatını ispatlamıştır antika obje olarak çok önemli bir yere sahiptir. Osmanlı dönemi antika objeler arasında kehribar sigara ağızlıkları, Osmanlı kehribarı nargile marpuçları, Osmanlı dönemi kehribar tespihler.

Osmanlı dönemi, kehribar divit ve kalemler, Osmanlı dönemi sigara, tütün tabakaları, antika gümüş tabakalar, önemli kehribar ustaları yetiştirmiş Osmanlı devletinin günlük kullanımda her alanda karşımıza çıkmasının net örneğidir. Osmanlı kehribar sanatı kitap ciltlerinden, fotoğraf albümlerine, tespihten, kaleme, çakıdan, kamaya kadar her alanda karşımıza çıkıyor, kehribarlar sıkma, damla, ateş, miski amber gibi çeşitli isimlerle anılmaktadır. Osmanlı ketalin Osmanlı’nın son döneminde ve cumhuriyet dönemi objelerde zaman zaman kullanılmıştır. Osmanlı objelerini incelerken bağ sanatı, fildişi sanatı ve çeşitli ağaç türlerini işleyerek yapılan objelerinde görmemiz gerekmektedir Osmanlı dönemi antika objelerin içinde, taş, kemik, gümüş, Oltu, diş, kaplumbağa gibi maddeler işlenerek ayrıca savat tekniği, kakma tekniği ile birlikte onlarca tespih ustasının kendi tarzıyla tespih ürettiğini görebiliriz.

Osmanlı antika fildişi tespihler, Osmanlı gümüş savatlı kutular, Osmanlı elmas ve zümrüt takılar çokça kullanılmıştır. Saray için dönemin önemli taş ustaları kemik ve mors dişi kullanarak silah kabzaları, antika broşlar, antika enfiye kutuları yapmışlardır. Doğu, oryantalik formda İslami eserler diyebileceğimiz obje türlerinde deri üzerine altın varaklı, dore ekolünde cüzdanlar, ipek keseler, devleti Osmaniye damgalı kitaplar, gümüş kahve zarfları, Osmanlı gümüşü mutfak ve ikram objelerinde bolca kullanmıştır, gümüş leğen ibrikler, Osmanlı dönemi objeler içinde en kıymetli olanlarındandır. Osmanlı dondurmalıklar, Osmanlı tuğralı kaşıklar, tuğralı bıçak ve çatallar, Osmanlı damgalı eşyalar genellikle halife Abdülhamit döneminde usta tuğralı gümüş olarak görebiliriz, porselen Osmanlı objeleri arasında çok talep gören bir çeşittir. Sultan 2. Abdülhamid döneminde yıldız porselen ve çini fabrikası kurulmuştur,1891 tarihinde kurulan bu fabrikada saray, kasrı ve köşkler için porselen yemek takımları, porselen Osmanlı dönemi aşurelik, Osmanlı dönemi bozalıktır. Osmanlı kahve fincanları Osmanlı dönemi porselen avize ve Osmanlı objesi olarak çokça kullanılan yazı hokkaları üretilmiş bir dönem 1. dünya savaşında telgraf direklerinde kullanılmak üzere porselen fincanlarda uzun süre üretimde yerini almıştır.

Antika porselen objeler Osmanlı dönemi porselen objeler genellikle Osmanlı’nın başkenti İstanbul’da karşımıza çıkar Osmanlının önemli kentleri büyük kentlerinde devlet dairelerinde ve özel köşelerde kullanılmak üzere Osmanlı objeler üretilmiş ya da Avrupa’dan ithal edilmiştir. Yıldız porselen fabrikasında sevr, limonges, ustaları, mimarları teknolojileriyle transfer edilmiş ve üretime renk katmıştır. Osmanlı dönemi çini sobalar, Osmanlı dönemi porselen yıldız vazolar gerçekten çok kıymetli sanat eserleridir. Toparlamak gerekirse biz tamamını yazamasak da Osmanlı objelerinin başlıcalarını böyle özetleyebiliriz. Osmanlı antika kehribar alım satım, Osmanlı porselen alım satım. İstanbul’dan antika Osmanlı gümüş obje alım satım, antika eski kılıç alanlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir