Osmanlı Antika Eşyalar

Osmanlı Dönemine Ait Objeler Resimli
Osmanlı Dönemi Objeleri
26 Haziran 2018
rolex ikinci el marka saatler
İkinci El Saat Alan Yerler
12 Temmuz 2018
Hepsini Göster ↓
osmanlı dönemi antikalar

Antika Nedir? Nasıl Anlaşılır?

Geçmişten günümüze gelen, tarihe tanıklık eden resim, şamdan, heykel vs birer antikadır. Tarihe ilgi duyan insanlar tarafından antika eşyaların koleksiyonu yapılmaktadır. Koleksiyonerlerin en çok tercih ettikleri eserlerin başında seramik,  heykel ve resim gelmektedir. Çok ciddi rakamlara satılan bu antika eserlerin gerçek olduğunu anlamak zor olabilir.

Sahte antika ticaretinden gelir elde eden ciddi bir kitle olduğu düşünüldüğünde, orijinal eserleri diğerlerinden ayırt etmek karmaşık bir hale gelebilir. Antika olduğunu anlamanın bazı püf noktaları bulunmaktadır. Öncelikle elinizdeki eserin 100 yılı aşkın olması gerekir. 100 yıldan eski bir parçayı güvendiğiniz ve bu işte uzmanlaşmış kişilere göstererek orijinalliğinden emin olabilirsiniz.

Değerli antika paralar koleksiyonerlerin en fazla talep ettiği eserlerdendir. Bu antika paraların değerini saptamada farklı yöntemler kullanılmaktadır. İlk olarak paranın nadir olup olmamasına bakılır. Nadir antika paraların değeri çok daha fazla olabilmektedir. Paranın yıpranmış olup olmaması bir diğerli önemli konudur. Kondisyonu ne kadar sağlamsa antika paranız için ödenecek tutar o kadar fazla olmaktadır. Fakat en önemli nokta, paranın konturmart olup olmadığıdır. Yani, tahttaki kralın ölümü ile birlikte yerine geçen varisinin aynı parayı tedavüle koymasıyla birlikte, paranın üstünde küçük bir delik açtırmasıdır. Oyuğun içerisinde ise çoğu zaman ölen kralın ismi ya da figürü bulunur. Osmanlı döneminden günümüze gelen sikkelerin büyük antika değeri taşıdıkları bilinmektedir. Eğer elinizde eski zamandan kalma, Osmanlı parası varsa bunu bilirkişiye göstererek değer biçtirebilirsiniz.

Osmanlı Antika Eşyaları

Yüzyıllarca dünyanın birçok yerine hükmetmiş olan Osmanlı devleti çok uluslu oluşuyla bilinmekteydi. Bu durum muazzam bir kültür çeşitliliğine yol açarak, günümüze kadar birbirinden farklı eserlerin gelmesini sağladı. Özellikle el sanatlarının merkezi olarak görülmekteydi. El sanatlarının yaygın olması Osmanlı’nın önceki dönemlerde göçebe bir yaşamı benimsemesi ve geniş etnik kökeni büyük etkilidir. Osmanlı devletinden günümüze kalan en bilindik eserlerin bazıları şunlardır.

Osmanlı mühürleri, kehribar objeler, kavuk örtüsü, seccadeler, işlemeler, tuğralar, figürler, kılıçlar. Bu örnekler yüzlerce çoğaltılabilir. En rağbet gören antikalarda bu eserlerdir.

Osmanlı döneminde padişahlar fermanlarını kendi mühürleri ile işaretleyip, resmiyet kazandırırlardı. Bu dönemden günümüze gelen mühürler, tuğralar çok değerli olmaktadır. Bu değer yalnızca maddi değil, manevi olmaktadır. Osmanlı antika eşyalarının koleksiyonunu yapan birçok koleksiyonerin eşyaları arasında mutlaka yer alan eşyaların başında gelmektedir.

Çok geniş bir tarihe sahip olan Osmanlı dönemine ait her türde eser bulunmaktadır. Bu eserlerin fiyatı yaşına, yıpranmışlık oranına ve el işine göre değişiklik gösterir. Geçmişle günümüzde bir köprü niteliği taşıyan antika eşyalar, paha biçilemez manevi değerlere sahiptir. Ülkemizde 100 seneden daha eski olan eşyaları yurt dışına çıkartmak büyük bir suç olarak kabul edilmektedir. 100 seneden eski eşyaları devlete ya da herhangi bir müzeye bağışlamanız gerekmektedir. Fakat atalarınızdan size kalan eşyaları saklamak herhangi bir aykırılık yaratmaz.

Osmanlı’da kehribar objelerin kullanımı çok yaygındı. O dönemlerde sıkça kullanılan tespihlerin birçoğu kehribar taşlardan yapılmıştır. Bu tespihler çok uzun süreler dayanarak günümüzde dahi ihtişamını korumaktadır. Bu eserlerin değeri sağlam oluşuna ve yapan kişiye göre belirlenir. Osmanlı dönemi kehribar sigara ağızlığı o dönemlerde yaygın olan bir diğer eşyaydı.

Eğer elinizde değerli bir antika bulunduruyorsanız bunun doğru değerini öğrenebilmek için bilir kişilere ya da güvendiğiniz bir antika mağazasına danışmalısınız. Maddi değerinin yanı sıra manevi değeri de yüksek olan bu eserler, tarihle aramızda bir köprü oluşturmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir